Savoir- vivre w kawiarni. Dobre zachowanie przy kawie.

Jak kulturalnie i z klasą zachować się w kawiarni? Pytanie wydaje się pozbawione sensu, ale . . . niestety podczas rozkoszowania się kawą niektórym zdarza się popełnić niejedną gafę. Sprawdźmy zatem, jakie są zasady kawiarnianego dobrego zachowania.

Wydawać by się mogło, iż każdy dokładnie wie, jak należy zachować się podczas wizyty w kawiarni. Niestety, rzeczywistość okazuje się niekiedy nieco inna. Dlatego też powstał tekst Savoir- vivre w kawiarni. Wierzymy, iż wszyscy odwiedzający stronę doskonale wiedzą, jakie zasady dobrego i kulturalnego zachowania obowiązują podczas picia ulubionej kawy w lokalu, jednak w ramach przypomnienia przygotowaliśmy poniższe zestawienie.

Kawiarniany savoir vivre

Kawiarniany savoir vivre

Udało nam się zebrać kilka zasad dotyczących dobrych manier w kawiarni:

1) Gdy już pojawimy się w lokalu i zostaniemy przywitani przez obsługę, odpowiedzmy. Nie jest bowiem w dobrym tonie udawanie, iż nie usłyszeliśmy uprzejmego „Dzień dobry” baristy czy kelnerki.

2) W kawiarniach spotykamy dwa rozwiązania dotyczące zamawiania napojów. W wielu z nich siadamy przy stoliku i czekamy na obsługę z kartą, w niektórych jednak sami podchodzimy do lady, by zakupić kawę dla siebie. Gdy wejdziemy do lokalu i nie jesteśmy pewni, jaki system w nim obowiązuje, popatrzmy po prostu, co robią inni.

3) Warto pamiętać o tym, iż kawiarnia nie jest nocnym klubem ani dyskoteką. Dlatego niezwykle niekulturalne i naganne jest przychodzenie na kawę po paru drinkach, przekrzykiwanie się, głośne rozmowy, śmiechy czy śpiewy. Tego typu atrakcje lepiej urządzać w zaciszu własnego domu albo w nocnym lokalu. Pamiętajmy, iż wiele osób przychodzi do kawiarni popracować lub zrelaksować się – dlatego postarajmy się nie przeszkadzać.

4) Wyobraźmy sobie następującą sytuację – w kawiarni jest spory tłok, większość miejsc zajęta. Chętnie jednak usiedlibyśmy, by wypić w spokoju swoją kawę. Widzimy wolne miejsce przy stoliku. Jak się wówczas zachować? To bardzo proste – spytajmy po prostu osobę siedzącą obok, czy to miejsce jest wolne (może bowiem okazać się, iż smakosz kawy właśnie na kogoś czeka) i czy ewentualnie możemy przysiąść się do stolika. Jeśli zostaniemy zaproszeni, dołączmy. Jeśli jednak usłyszymy w odpowiedzi, iż miejsce jest zajęte – uszanujmy to.

5) Kolejna niezwykle istotna kwestia- czy możemy podczas wizyty w kawiarni odebrać telefon? Oczywiście, że tak! Jednak pamiętajmy, żeby zrobić to w miarę dyskretnie i rozmawiać tak, aby nie przeszkadzać innym. Nie możemy pozwolić, by nasza konwersacja telefoniczna trwała godzinę czy była bardzo głośna i uciążliwa dla innych. Jak najlepiej się zachować? Udać się w spokojne miejsce i odebrać telefon.

6) Do kawiarni możemy rzecz jasna zabrać także swoje pociechy. Wiele lokali znakomicie przystosowało się do wizyt rodzin z dziećmi (dysponują chociażby kącikami zabaw czy specjalnymi, małymi stolikami i krzesełkami). Jednak musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż jako rodzice czy opiekunowie odpowiadamy za swoje maluchy. Nie możemy pozwolić im na krzyki, bieganie czy przeszkadzanie innym.

Kawiarniany savoir vivre

Kawiarniany savoir vivre

7) Jeśli zostaniemy obsłużeni w miły, uprzejmy sposób, z uśmiechem – warto zostawić napiwek. Zwyczajowo przyjmuje się, iż powinien on stanowić 10-15 % wartości zamówienia.

8) A co w sytuacji, gdy przez przypadek coś potłuczemy lub wylejemy? Spokojnie, nie należy wówczas w pośpiechu ewakuować się z lokalu czy udawać, iż nic się nie stało (choć sytuacja jest zupełnie inna). Spokojnie powiedzmy o tym obsłudze. Z pewnością usłyszymy w odpowiedzi, że nie ma żadnego problemu i takie sytuacje po prostu się zdarzają.

9) Kiedy skończymy już pić naszą kawę (i ewentualnie jeść ciasto czy deser), czas poprosić o rachunek. Jak najlepiej to zrobić? Wystarczy po prostu skupić na sobie uwagę obsługi poprzez delikatne skinięcie głową czy podniesienie lekko dłoni w górę. Niedopuszczalne zaś są praktyki w stylu głośnych krzyków: Halo! Kelner!

10) Czas wyjść z kawiarni. W tym przypadku zasada jest podobna, jak podczas powitania. Gdy obsługa lokalu podziękuje nam i powie: “do widzenia” / “dziękujemy” / “miłego dnia”, odpowiedzmy. Jest to zawsze kulturalne zachowanie.

Powyżej przedstawiliśmy 10 zasad kawiarnianych dobrych manier. Pamiętajmy jednak, abyśmy zachowywali się po prostu tak, jak chcielibyśmy, aby inni zachowywali się w stosunku do nas. To zawsze zdaje egzamin – zarówno w kawiarni, jak i w każdym innym miejscu publicznym.

Podziel się z przyjaciółmi:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, ocena: 5,00 na 5)

7 komentarzy

  1. Napiwek to moim zdaniem bardzo istotna rzecz o której rzadko się pamięta bądź raczej nie chcemy o niej pamiętać. To mały gest przez który napewno nikt nie zubożeje a wystarczy nawet 2 zł żeby ktoś poczuł sie doceniony, i nie tyczy się to tylko kawiarni a także restauracji, barów i tym podobnych. Warto docenić profesjonalną i miłą obsługe.

  2. staram się dawać napiwki w miarę możliwości, dobrze jest być miłym dla ludzi bo napewno dostaniemy wtedy lepszą obsługę

  3. Jeju jaka instrukcja dla zwykłego pójścia do kawiarni ;D

  4. byś się zdziwiła jak ludzi potrafią się zachowywać w najbardziej oczywistych sytuacjach, robią takie bydło że aż wstyd trzeba im instrukcji do nawet najprostszych rzeczy bo inaczej jest masakra

  5. ostatnio siedziałam koło dwóch dziewczyn które tak strasznie się darły, i histerycznie śmiały. Wytykały każdego i przeklinały że aż uszy więdły, tamta kawa nie była przyjemnością i tylko patrzyłam jak najszybciej wyjść… więc jednak są ludzie którym nawet i to trzeba tłumaczyć…

  6. Czasem musimy się spojrzeć najpierw na siebie a nie na innych bo czasem nie wdzimy że sami zachowujemy się tragicznie 😉

  7. A ja uważam, że pracownik dostaje wypłatę, a bywanie w kawiarni i tak nie jest tanie więc jestem przeciwna napiwkom!

Zostaw komentarz

Szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli mamy inne zdanie. Blokujemy konta Użytkowników którzy spamują i nie przestrzegają netykiety. Zapisanych komentarzy nie można edytować, prosimy więc o uważne redagowanie wpisów. Wszystkie wpisy nowych Użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*