Przepisy i Zdobienia kawy

Przepisy na wspaniałą, pełną smaku i aromatu kawę – znamy ich setki. Zdobienia kawy to to trend stosunkowo nowy – jednak on także znalazł szeroką rzeszę zwolenników.

Każdy z nas ma swój ulubiony przepis na kawę. Wiele z nich bazuje na tradycyjnym włoskim espresso. Liczy się tutaj każdy szczegół – to, jakich ziaren użyjemy do zaparzenia kawy, jakimi metodami będziemy ją przyrządzać, a nawet…jaką wodę wykorzystamy. W dalszej kolejności przychodzi czas na dodatki i wspaniałe zdobienia – w ten sposób uzyskujemy kawowe dzieło, które z pewnością zachwyci każdego.

Aromat Kawy

Aromat Kawy

Główne gatunki kawy do Arabika oraz Robusta. To one w znacznym stopniu zdominowały światową produkcję. Arabika jest zdecydowanie łagodniejsza w smaku, często wyczuć w niej możemy posmak czekoladowy lub korzenny. Robusta zaś to gatunek nieco bardziej cierpki, gorzkawy, mocno pobudzający. Kiedy kupujemy paczkowane kawy, bardzo często są one mieszankami Arabiki i Robusty.

Przepisów na kawę jest chyba tyle, ilu jej smakoszy. Wielu z nas wybiera tradycyjne napoje – choćby mocne, pobudzające espresso o poranku. Inni zaś wola eksperymentować, próbować niecodziennych połączeń smakowych, niecodziennych dodatków. Wszystko po to, by uzyskać oryginalny, niebanalny kawowy napar, którym można zaskoczyć bliskich i przyjaciół. Latem zaś z przyjemnością spożywamy orzeźwiające kawy mrożone. Coraz liczniejsze rzesze fanów zdobywa także kawa zielona (choć smak jej, przyznać należy, jest dość charakterystyczny).

Ekspertami w dziedzinie parzenia idealnej kawy są bariści. Jest to profesja, która ma swe korzenia we Włoszech. Dopiero niedawno bariści pojawili się w Polsce. Przyznać jednak trzeba, iż są wspaniałymi znawcami w dziedzinie kawy, prawdziwymi mistrzami ceremonii. Potrafią wyczarować dla nas istne kawowe cuda.

Chociaż od niedawna, to jednak bardzo prężnie rozwija się niecodzienna sztuka – latte art. Polega ona na przygotowywaniu na powierzchni kawy obrazów. Umiejętność ta wymaga sporo cierpliwości, zdolności manualnych oraz wiedzy – jednak proste wzory możemy przygotować sami, w domowym zaciszu.

Latte Art

Latte Art

Kawowe zwyczaje – im także należy poświęcić nieco uwagi. Picie kawy to bowiem wspaniały rytuał (porównać można go choćby do przygotowywania i spożywania herbaty w Japonii). Warto wiedzieć bowiem, jakie kawiarniane zachowania są dopuszczalne, a jakich powinniśmy kategorycznie unikać. Kultura picia kawy w Polsce rozwija się bardzo prężnie, dlatego też powstał swego rodzaju kodeks zachować podczas jej spożywania.

Wspomnijmy także o tym, iż kawa to nie tylko spożywany przez nas każdego dnia napój. To także częsta bohaterka utworów literackich, plastycznych czy muzycznych. Wielu twórców wybrało ten temat i, przyznać należy, udało im się wyczarować niesamowite dzieła. Kawa inspiruje – to fakt, z którym nie ma sensu polemizować.

Wybierzmy się zatem w fascynującą podróż tropem najlepszych przepisów na kawę oraz zdobień. Przekonamy się wówczas, iż jest to temat niezwykle szeroki, pełen ciekawostek, nowych trendów i przydatnej wiedzy. Z pewnością podczas realizowania nowych przepisów na kawę będziemy się świetnie bawić – zaś delektowanie się nimi stanie się prawdziwą, niezapomnianą ucztą dla zmysłów.

Zapraszamy na kawę!