Mistrzostwa baristyczne

Profesjonalne zawody w Latte Art odbywają się już od kilku lat. Ich celem jest wyłonienie najlepszych baristów, którzy na powierzchni kawowego naparu potrafią wyczarować prawdziwe cuda. Sprawdźmy zatem, gdzie rozgrywają się owe konkurencje.

Latte Art to prawdziwa sztuka – co do tego nikt nie ma chyba najmniejszych wątpliwości. Bariści są w stanie przygotować prawdziwe, piękne obrazy – wystarczy do tego odpowiedni sprzęt, sporo zdolności manualnych, wyobraźni i chęci.

Latte Art

Latte Art

Na powierzchni kawowych naparów widzieliśmy już chyba wszystko – motywy serc, liści, drzew, podobizny ukochanych czworonogów (zdecydowanie dominują tutaj psy oraz koty). Najlepsi bariści umieszczają na nich dość chętnie także portrety osób znanych z pierwszych stron gazet.

Od kilku lat odbywają się profesjonalne zawody baristyczne – Thursday Night Throwdown. Zadebiutowały w Stanach Zjednoczonych w roku 2008. Od razu znalazło się wielu baristów pragnących wziąć w nich udział, widownia także dopisała.

Celem owej imprezy jest utworzenie „kawowej społeczności”, grupy ludzi, dla których ozdabianie kawy to wielkie hobby. Warto wiedzieć, iż udział w zawodach może wziąć każdy – nie tylko profesjonaliści.

Pięć lat później, w roku 2013, udało się przenieść owe zawody na grunt europejski. Miały one nazwę TNT Baristas Without Borders. Zainicjowane zostały przez Drop Cofee Roasters ze Sztokholmu i Lanthandelns ze Sztokholmu. Jednak nie brakuje tu także akcentu polskiego, bowiem trzecim inicjatorem była Kofeina Art Cafe z Opola.

W konkurencjach brało udział szesnastu znakomitych baristów ze Szwecji oraz szesnastu zawodników pochodzących z Polski. Ciekawie rozwiązana została kwestia transmisji owych znakomitych zawodów. Otóż mieszkańcy Polski mogli na żywo obserwować to, jak przygotowywane są kawowe cuda w Sztokholmie, zaś Szwedzi mieli w tym czasie podgląd na działania Polaków.

Mistrzostwa baristów

Mistrzostwa baristów

Sędziowaniem zajęło się natomiast sześć osób – połowa z nich pochodziła z naszego kraju, połowa zaś ze Szwecji. W praktyce wyglądało to tak, iż przygotowywanie obrazów na powierzchni kawowego naparu rozpoczynali równocześnie jeden zawodnik z Polski oraz jeden szwedzki. Do następnej rundy przechodził natomiast ten, który w ocenie sędziów wymalował lepszy, piękniejszy, bardziej oryginalny i dokładny wzór.

Pierwsze zawody Thursday Night Throwdown na gruncie europejskim wygrał nasz rodak, Michał Płuta, przedstawiciel poznańskiego Barista On Time. Jako drużyna zaś lepsi byli Szwedzi, albowiem większa ilość ich zawodników uczestniczyła w wielkim finale.

Tego typu zawody są dla profesjonalnych baristów (i nie tylko dla nich) znakomitym sposobem na wymianę doświadczeń, pomysłów i idei. Znakomicie poszerzają horyzonty, stając się okazją do spotkań. Widać wyraźnie, iż kultura picia oraz zdobienia kawy w naszym kraju jest na coraz lepszym, europejskim, a nawet światowym poziomie. Oglądanie tego typu zawodów to także nie lada gratka dla każdego fana i smakosza kawy – oraz dla wszystkich tych, dla których sztuka stanowi w życiu istotną rolę. Wszak na powierzchni kawowego naparu można wyczarować prawdziwe dzieła. Szkoda tylko, że są one tak nietrwałe.

Wiedzieć warto, że także we własnym domu możemy spróbować stworzyć kawowe malunki – napiszemy o tym szerzej w kolejnym z tekstów. Dziś jednak zasygnalizujemy, iż wystarczy nam do tego jedynie kawowy napar (bez tego z pewnością się nie obędziemy), wykałaczka, spienione mleko oraz ewentualnie syrop smakowy.

Warto spróbować zostać domowym mistrzem latte art !

Podziel się z przyjaciółmi:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)

2 komentarze

  1. Chcąc wziąść udział w takich zawodach trzeba mieć naprawdę dobry warsztat ale warto ćwiczyć i próbować chociaż wbrew pozorom nawet proste wzorki nie są takie łatwe do wykonania, a do tego dobrze żeby ta kawa fajnie smakowała 🙂 Fajnie że mamy też swoich Polskich “mistrzów” na takich zawodach !

  2. A czy zgłosić może się każdy czy jest jakiś wstępny “egzamin” albo sprawdzanie umiejętności ?

Zostaw komentarz

Szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli mamy inne zdanie. Blokujemy konta Użytkowników którzy spamują i nie przestrzegają netykiety. Zapisanych komentarzy nie można edytować, prosimy więc o uważne redagowanie wpisów. Wszystkie wpisy nowych Użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*