Kawowe Ziarnko Wiedzy

Kawa jest napojem znanym na całym świecie. Pija się ją zarówno w wielkich metropoliach, jak i w maleńkich wioskach. Uwielbiają ją wszyscy – co do tego nie mamy żadnych wątpliwości.

W dzisiejszych czasach o kawie wiemy coraz więcej – jest bowiem mnóstwo osób interesujących się owym tematem. Znawcy kawy zawsze mają w zanadrzu mnóstwo ciekawych informacji na jej temat.

kawa

Ziarna kawy

Historia kawy jest niezwykle długa i burzliwa. Z jej odkryciem wiąże się niezwykle ciekawa legenda. Otóż pewien arabski pasterz zwrócił uwagę na fakt, iż jego kozy zjadają pewne czerwone ziarna (chodzi oczywiście o owoce kawowca) i są po konsumpcji niezwykle rześkie i pełne energii, skaczą wesoło. Postanowił zatem także ich spróbować – w ten sposób, niejako przypadkowo, przyczynił się do okrycia naszego ukochanego napoju.

Dalej historia potoczyła się wręcz błyskawicznie, na skutek podbojów kolonialnych kawa pojawiała się na wszystkich kontynentach i zyskiwała mnóstwo sympatyków.

Kawę uprawia się dziś w tzw. pasie kawowym (pomiędzy zwrotnikiem Raka a zwrotnikiem Koziorożca), gdzie panuje klimat tropikalny oraz subtropikalny. Międzynarodowa Organizacja Kawy wymienia blisko 50 krajów zajmujących się obecnie uprawą kawowych ziaren.

Kawowe ziarna musimy przetworzyć – to sprawa oczywista. Po zebraniu pozyskujemy je, używając jednego z trzech sposobów: na sucho, mokro lub dzięki metodzie zwanej “pulped natural”. Następnie przychodzi czas na łuskanie ziaren oraz ich selekcjonowanie. Po zmieleniu zaś gotowy produkt trafia na nasze stoły.

Znamy mnóstwo pozytywnych właściwości zdrowotnych kawy – pozwala nam uniknąć wielu poważnych chorób oraz dolegliwości. Warto jednak wiedzieć, iż jest bardzo chętnie używana jest również w kosmetyce – maseczki, peelingi, kremy oraz odżywki do włosów – po ich zastosowaniu widać wyraźne efekty. Kochamy zatem kawę nie tylko ze względu na jej wspaniały smak i aromat, możemy wszakże dzięki niej wyglądać olśniewająco.

Kosmetyki z kawy

Kosmetyki z kawy

Ciekawostki o kawie – znamy ich setki, być może tysiące. Dotyczą zarówno nietypowych gatunków i odmian kawowych ziaren, jak i sposobów ich przetwarzania oraz konsumpcji. Wspomnieć musimy, iż kawa to także częsty bohater utworów literackich, plastycznych czy muzycznych – wszak jest niesłychanie wdzięcznym tematem.

W kawowym świecie bardzo dużo się dzieje – odkrywamy nowe sposoby parzenia, połączenia smakowe, nietypowe dodatki. Dlatego będziemy na bieżąco informować Czytelników o wszystkich kawowych aktualnościach – czego warto spróbować, do jakiej kawiarni pójść, jak wspaniale przyrządzić oraz udekorować swoją kawę, by wyglądała oraz smakowała naprawdę spektakularnie.

W pełni zgadzamy się ze stwierdzeniem, iż “Kawa pachnie jak świeżo zmielone niebo”. Uwielbiamy zatem ją pić, ale także staramy się dowiadywać się o niej ciągle więcej i więcej – i bardzo chętnie dzielimy się ową wiedzą. W ten sposób właśnie powstało Kawowe Ziarnko Wiedzy – miejsce, gdzie znajdzie swoje miejsce szereg fascynujących informacji na temat kawy.

Zapraszamy! To będzie fascynująca, pełna ciekawej wiedzy lektura!